"Všechno se dá vysvětlit, bohužel né všem"

Alkohol ničí lidské životy - jak tedy můžeme provozovat pálenici? Jednoduše děláme rozdíl mezi běžným "dát si panáka" a naším "dát si šťopičku". Těžko říct, co do sebe nalijete v prvním případě. Dříve výrobci uváděli složení 3-5% ovocného destilátu a zbytek pšeničný líh s voňavkou. Dnes už to na etiketě "originální slivovice" nenajdete. Asi už je to jen líh a ke všemu pod 40%. Obvykle se po polknutí takové "dobroty" naježí i chlupy na zádech a pak se už jen nadává na politiku. V našem případě ovšem naléváte něco vzácnějšího, nebojíte si přivonět, tekutinu pozdržíte v ústech a vychutnáte od počátku do konce. Jde o 100% ovocnou pálenku, která ve vás probudí vzpomínky na daný ročník a pak povídáte a povídáte. O tom, že se druhý den nedostaví nepříjemný bolehlav (neklamná známka kvalitního alkoholu) a že se to vyplatí ani nemluvě...  A to je důvod, proč vznikla (vzniká) naše pěstitelská pálenice. Věnujte se svému okolí, povídejte si s přáteli a přitom - proč ne - ochutnujte "pár švestiček z vlastní zahrádky".

Nápad na pěstitelskou pálenici se zrodil počátkem roku 2016 při cestě z jednoho velmi příjemného posezení v Lihovaru Poněšice. Následovalo několik bezesných nocí a první práce na rekonstrukci prostor začaly již v březnu téhož roku. Naše palírna se nemůže pochlubit hlubokou historií nebo slavnou tradicí, ale několik destilačních kolon - srdcí každé pálenice - jsme uváděli do provozu a víme jak na to. Není to ovšem jen o technice a už vůbec o vidině vysokého zisku. Důležité je nadšení pro dobrou věc a prostředí, kde se pálenka vyrábí. Naši palírnu jsme vybudovali z vlastních prostředků a je umístněna v rodinném domku vystavěném ve třicátých letech minulého století. Určitě na vás zapůsobí příjemná vesnická atmosféra, ke které patří blafání stařičkého traktoru i zvuk cirkulárky za humny. Kdyby náhodou bylo ticho, nastartujeme vám obojí :-)  V Roseči najdete hned několik možností k ubytování a příležitostí k vyřádění vašich dětí. Udělejte si chvilku čas a rádi Vám po telefonické domluvě naši pěstitelskou pálenici předvedeme.

Odkazy na zábavu a ubytování v Roseči:

           

www.hostinecujitky.cz  www.veverci-dvur.cz houbovypark.cz/ www.letovkukurici.cz/

                                                                                                                                                                                                             

Rok 2016 byl přelomový. Rozšířili jsme podnikání a pronikli do prostředí nekonečných hlášení a formulářů. Prokousali jsme s i EET a horší to snad už být nemůže. Co je ale důležité - naše destilační kolona funguje - důkazem je vynikající jablkovice nebo slivovice získaná z velmi jednoduše připravených kvasů bez jakýchkoli přísad. Držíme se pravidel - zákazníkům vycházíme vstříc, každý si odnáší kořalkou ze svého vlastního kvasu a pálenici udržujeme v čistotě a v pohotovosti. Jednou jsme se "překoukli" na krkolomném ciferníku našeho měřidla a došlo k chybě. Následovalo technické vylepšení - dálkový odečet a kontrola "vylití" celého litru z měřidla. To mimo jiné umožňuje on-line sledování destilace na dálku, což je služba dosud nevídaná. Sezóna 2016/17 je díky jarním mrazům a neúrodě ovoce slabá asi v každé pálenici. Pro naši novou pálenici to bohužel platí dvojnásob a tak o větších investicích do budoucna nemůže být řeč - snad až na vylepšení drtiče a pořízení lisu. I tak máme z naší palírny radost a nezbývá než poděkovat všem, kdo mám pomohli se stavbou a hlavně za důvěru našim zákazníkům.

                                                                                                                                                                                                           

 Vtip: Víte co musí udělat Čech, aby měl v krvi dvě promile?  Vypít dvě deci slivovice... a co musí udělat Moravák? Dva dny nepít!